Otwórz Konto Lokatą

1. Konto Lokatą Citigold 6,5%

W Citi Handlowy łączymy 153-letnią tradycję Banku Handlowego, najstarszego banku komercyjnego w Polsce, z międzynarodowym doświadczeniem Citigroup, jednej z wiodących instytucji finansowych na świecie. Silna i stabilna pozycja banku pozytywnie wyróżnia nas na polskim rynku, a nasze 30-letnie doświadczenie w obsłudze najbardziej zamożnych Polek i Polaków, pozwala zaproponować naszym Klientom sprawdzone na całym świecie rozwiązania finansowe. Zyskaj z 6-miesięczną lokatą 6,5%!2. Znacznie więcej, niż oferuje bank Freedom 6,16%

Wybierz własną strategię oszczędzania z wyjątkowo konkurencyjnymi stopami procentowymi. Chcesz mieć swoje środki pod ręką, a może preferujesz oszczędzanie długoterminowe? Mamy konta oszczędnościowe dostosowane do Twoich potrzeb. Do 4,44% rocznie w EUR. Do 6,16% rocznie w USD. Brak limitu maksymalnej kwoty lokaty. Stałe i zmienne plany oszczędnościowe. Dzienne naliczenia i wypłaty w dowolnym momencie: dzienne plany oszczędnościowe.3. Lokata Online Nowe Środki Santander Consumer Bank 5%

Lokaty przez internet. Możliwość założenia lokaty przez Internet, bez wychodzenia z domu. Obsługa lokaty w Bankowości Internetowej​. Atrakcyjne oprocentowanie 5,00% na 4 miesiące. Duży wybór okresów lokacyjnych: od 1 do 36 miesięcy. Kapitalizacja odsetek na koniec okresu lokaty. Automatyczne przedłużenie lokaty na kolejny ten sam okres. Minimalna kwota: 1 000 zł, maksymalna kwota: 400 000 zł. Ciesz się oszczędnościami i korzystaj z podglądu lokaty w Bankowości Internetowej!Co otrzymam w ramach Citigold?

Prywatny wymiar bankowości.
Wysoko wykwalifikowany i doświadczony zespół ekspercki z 6 różnych dziedzin świata finansów na czele z Osobistym Opiekunem wyszkolonym przez Citi | Wharton Global Wealth Institute.

Kompleksowe Zarządzanie majątkiem.
Szeroki zakres produktów bankowych z obszarów inwestycji, ubezpieczeń, rozwiązań hipotecznych oraz walutowych na najlepszych, indywidualnie negocjowanych warunkach w Citi Handlowy.

Bankowość z myślą o rodzinie.
Rozwiązania i przywileje bankowości prywatnej uwzgledniające potrzeby rodzin Klientów, w tym oferta rodzinna Citigold czy sukcesja majątku.

Ekskluzywne przywileje i przeżycia.
Starannie przygotowane oferty na usługi motoryzacyjne, podróże, sztukę i rozrywkę, sport i zdrowie oraz zniżki na zakupy w wiodących butikach i sklepach modowych.

Karta Citigold Lounge Pass.
Możliwość dwóch bezpłatnych wejść w miesiącu do saloników Executive Lounge na największych lotniskach w Polsce.

Citi Kantor i konta w 13 walutach.
Platforma wymiany walut z powiadomieniami SMS/e-mail oraz możliwością ustawienia zleceń typu Stop, Limit, If Done, Occ. Zakup waluty bezpośrednio na konto walutowe dostępne aż w 13-stu walutach!

Dostęp do analiz i webinarów
Dostęp do kompleksowej analizy poszczególnych rynków z komentarzami naszych ekspertów. Najnowszy raport możesz pobrać tutaj.


Profesjonalne wsparcie w decyzjach inwestycyjnych

Profesjonalne doradztwo inwestycyjne
Jako Klient Citigold masz dostęp do bezpłatnej usługi profesjonalnego doradztwa inwestycyjnego. Dzięki niej przy pomocy naszych ekspertów zbudujesz portfel inwestycyjny oraz wybierzesz rozwiązania, które pozwolą Ci zrealizować Twoje indywidualne strategie inwestycyjne.

Wirtualne seminaria
Praktyczne spojrzenie na finanse i inwestowanie. Weź udział w bezpłatnych webinarach i posłuchaj wypowiedzi ekspertów, którzy analizują rynek, dzielą się wiedzą i opowiadają o inwestowaniu, płatnościach walutowych czy tworzeniu strategii finansowych.

Bank Handlowy w Warszawie S.A.
Bank Handlowy w Warszawie S.A. działający pod marką Citi Handlowy to historia polskiej bankowości, najstarszy bank działający
nieprzerwanie w Polsce od ponad 150 lat. Czerpiąc ze swojej długiej tradycji i doświadczenia, Bank wspiera przełomowe idee i spektakularne przedsięwzięcia, będąc pionierem wielu bankowych usług.

30 lat temu, w 1993 roku, Bank Handlowy w Warszawie S.A. (obecnie Citi Handlowy) stworzył nowy, niedostępny wcześniej w Polsce
rodzaj bankowości – bankowość prywatną. W kolejnych latach bank rozwijał swoją ofertę a po fuzji Banku Handlowego w Warszawie S.A.
z Citibank (Poland) S.A., oferta bankowości dla najzamożniejszych Polaków przeszła ewolucję. Pojawiła się bankowość Citigold a następnie Citigold Private Client, w ramach której oferujemy usługi zarządzania majątkiem, doradztwa i sukcesji majątku na najwyższym poziomie. 30 lat to cenna lekcja i wspaniałe doświadczenie. Doświadczenie, które procentuje.


Najczęstsze pytania

1. Oprocentowanie lokat – od czego zależy?

Lokata to produkt, który gwarantuje korzyści zarówno klientowi, jak i bankowi. Ten pierwszy może cieszyć się z zabezpieczenia swoich środków oraz ich efektywnego pomnażania, drugi natomiast, dzięki powierzeniu mu w ten sposób funduszy, otrzymuje pieniądze umożliwiające mu prowadzenie działalności, w tym m.in. udzielanie kredytów. Na tym jednak możliwości zdobywania środków przez banki się nie kończą. Mogą również pożyczać pieniądze bezpośrednio z banku centralnego po kursie stopy lombardowej, której wysokość wyznacza Rada Polityki Pieniężnej.

Niskie stopy procentowe oznaczają więc tańsze pozyskiwanie funduszy bezpośrednio z NBP, siłą rzeczy przekłada się to na oprocentowanie lokat. Im wyższe stopy, tym korzystniejsza oferta dla osób, które szukają oszczędności, a nie inwestycji. Najlepsze lokaty z punktu widzenia klienta niekonieczne są więc takie również dla instytucji, która je oferuje.

Nie oznacza to jednak, że w okresie prosperity nie znajdziemy interesujących propozycji – banki często oferują je, aby znaleźć nowych klientów lub zatrzymać tych, którzy już się z nimi związali, lokaty bankowe to przy tym jeden z najlepszych sposobów na znalezienie nowego grona odbiorców zainteresowanych efektywnym oszczędzaniem.

2. Najlepsze lokaty bankowe: na co zwrócić uwagę?

Lokaty bankowe są bardzo powszechnym produktem, dostępnym w ofercie praktycznie każdego banku. Często korzystamy z propozycji instytucji zajmującej się prowadzeniem konta osobistego. Nie zawsze jest to jednak logiczne z finansowego punktu widzenia. Lokaty bankowe są bardzo zróżnicowane, a szukając możliwości efektywnego pomnażania kapitału, warto zaznajomić się ze wszystkimi dostępnymi opcjami. Dowiedz się, czym wyróżniają się najlepsze lokaty i załóż lokatę tam, gdzie będzie się to wiązać z największym zyskiem:

Oprocentowanie lokat bankowych: z punktu widzenia klienta zależność jest prosta: najlepsze lokaty bankowe charakteryzują się najwyższym oprocentowaniem, to ona przekłada się bowiem bezpośrednio na zyski osiągnięte z tego tytułu. Z drugiej strony nie zawsze tak jednak jest. Warto mieć przy tym świadomość, że lokaty bankowe są silnie uzależnione od wysokości stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Rekordowo niskie stopy oznaczają niski zysk z lokaty.

Maksymalna kwota lokaty: drugim czynnikiem wpływającym na to, czy lokaty bankowe będą opłacalne, jest suma pieniędzy, jakie możemy wpłacić. Często produkty promocyjne, oferujące wysokie oprocentowanie, przekładają się na ten warunek i kwota lokaty jest stosunkowo niska, co wymiernie wpływa również na zyski z tego tytułu.

Okres trwania lokaty: zależność jest stosunkowo prosta - im dłużej trwają lokaty bankowe, tym większe zyski na koniec okresu. Podobnie jak w przypadku maksymalnej kwoty, oferty promocyjne również mogą wiązać się z krótszymi maksymalnymi okresami trwania. Najkrótszy okres zwykle wynosi 2-3 miesiące. Najdłuższy może trwać nawet kilka lat.

Kapitalizacja odsetek: najlepsze lokaty charakteryzują się częstą kapitalizacją odsetek. Oznacza to, że na koniec okresu wypracowane odsetki są doliczane do kapitału, a ten jest jeszcze efektywniej pomnażany, przez co większy jest także zysk z lokaty.

3. Czym jest kapitalizacja odsetek?

Z perspektywy klienta liczy się nie tylko to, jakie będzie oprocentowanie lokaty. Na zyski wpłynie również kapitalizacja odsetek. Ta określa okres, co jaki zyski z tytułu odsetek są dopisywane do kapitału. Dzięki temu jego pomnażanie będzie zdecydowanie bardziej efektywne, ponieważ po kapitalizacji odsetki będą naliczane od wyższej kwoty. Aby obliczyć zysk z lokaty, należy skorzystać wobec tego z procenta składanego. To, jak często będzie dochodzić do kapitalizacji odsetek, zależy przede wszystkim od szczegółów konkretnej oferty. Bardzo często w przypadku lokat terminowych występuje jednokrotna kapitalizacja na koniec okresu oszczędzania. Uda się jednak znaleźć również oferty z kapitalizacją roczną, półroczną, kwartalną czy miesięczną. Generalna zależność jest dosyć prosta: im częściej dochodzi do kapitalizacji odsetek, tym większe zyski uda się wypracować.

4. Jakie są rodzaje oprocentowania lokat?

Praktycznie każdy bank posiada w swojej ofercie lokaty, dlatego absolutnie kluczowe jest sprawdzenie wysokości oprocentowania, które podawane jest w skali roku. Zasada jest bardzo prosta - im wyższe oprocentowanie, tym lepiej dla nas, bo wyższy zysk zgromadzi się na naszym depozycie. Dlatego wyróżniamy oprocentowanie stałe, zmienne lub progresywne. Zazwyczaj instytucje finansowe oferują lokaty oszczędnościowe ze stałym oprocentowaniem, wahającym się w granicach 1-4%. Te z wyższym oprocentowaniem, bardzo często kierowane są do nowych klientów banku, zakładających lokatę na minimum 3 miesiące.

Oprocentowanie stałe charakteryzuje się więc bezpiecznym zyskiem przez cały okres trwania lokaty, niezależnym od czynników zewnętrznych. Z kolei oprocentowanie zmienne to większe ryzyko - bowiem możemy stracić bądź zyskać w zależności od sytuacji gospodarczej na świecie oraz od aktualnej zmiany stóp procentowych. W dodatku odsetki naliczane mogą być co konkretny okres, np. co miesiąc, a nawet co rok. W przypadku oprocentowania progresywnego, zyski rosną wraz z długością “zamrożenia pieniędzy” na depozycie.

Bywa, że pod koniec okresu lokaty oprocentowanie szybuje nawet do 10-12% w górę. Jednak warto pamiętać, że we wcześniejszych miesiącach odsetki rosną bardzo powoli, średnio o 1-2%, i pracują tylko, np. przez miesiąc lub dwa. Dlatego zdecydowanie większy zysk odniesiemy, lokując pieniądze na oprocentowaniu stałym. Aby jeszcze bardziej to uprościć, możemy skorzystać z kalkulatora online, który pomoże nam obliczyć zysk już po kapitalizacji odsetek, pokaże także wysokość podatku i tego co zostało objęte podatkiem Belki, a co nie.

5. Czym różni się lokata od konta oszczędnościowego?

Oferta banków dla osób chcących efektywnie pomnażać środki opiera się standardowo na dwóch produktach: lokatach oraz kontach oszczędnościowych. Choć zasadniczy cel jest podobny, w rzeczywistości znacznie się od siebie różnią.

Podstawowe różnice dotyczą oprocentowania: w przypadku lokat można liczyć na zdecydowanie wyższe zyski niż wybierając konto oszczędnościowe. Przekłada się to jednak na sposób dysponowania środkami. Lokata opiera się zazwyczaj na jednorazowej wpłacie i „zamrożeniu” funduszy na wskazany okres. Te zostaną zwrócone dopiero po zakończeniu oszczędzania wraz z wypracowanym zyskiem. Jeżeli klient chce natomiast wypłacić pieniądze wcześniej, będzie zmuszony do zerwania lokaty, co wiąże się z utratą wszystkich wypracowanych potencjalnie zysków.

Konta oszczędnościowe są natomiast bardziej elastyczne: sukcesywnie można odkładać na nich nowe środki oraz dokonywać wypłat. W większości przypadków bank umożliwia dokonywanie w ciągu miesiąca kilku operacji tego typu, transfery powyżej tego limitu mogą być dodatkowo płatne, jednak nie przekreślą dalszego oszczędzania. W segmencie kont oszczędnościowych zazwyczaj nie istnieje również minimalna kwota, którą można przelać na rachunek. Jak widać, nieco różni się przeznaczenie lokat oraz kont oszczędnościowych.

Pierwszy produkt sprawdzi się przy długoterminowym oszczędzaniu kwot, których chwilowy brak w portfelu nie będzie stanowił problemu dla klienta. Konto oszczędnościowe gwarantuje wyższą elastyczność, ale mniejsze zyski. Doskonale sprawdzi się więc w codziennym życiu i będzie stanowiło wygodne zabezpieczenie posiadanego kapitału bez konieczności zamrażania go na jakikolwiek okres. Oba produkty oszczędnościowe będą przy tym bardzo intuicyjne: można zarządzać nimi np. z poziomu aplikacji mobilnej czy serwisu internetowego banku.

6. Jak założyć lokatę? Zrób to przez Internet

Współczesna bankowość pozwala nam na jeszcze wygodniejsze korzystanie z produktów. Zakładając lokatę bankową, mamy do dyspozycji kilka różnych kanałów. Możesz założyć lokatę zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet, wybierając odpowiednią opcję w rankingu. Dzięki niemu nie tylko bardzo prosto wybrać najlepszą lokatę, ale również przejść przez wszystkie formalności i zacząć natychmiast oszczędzać. Oferta lokat bankowych jest rozbudowana, wybór najatrakcyjniejszej opcji nie powinien jednak sprawić problemów dzięki rankingowi. Łatwo obliczysz także zysk z lokaty i zdefiniujesz czas trwania lokaty (np. 3 miesiące, 6 miesięcy, rok a nawet kilka lat). Lokatę można również założyć za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku albo jego serwisu bankowości elektronicznej.


7. Czy zapłacę podatek od lokaty?

Obliczając zysk z lokaty, należy uwzględnić nie tylko oprocentowanie lokaty czy kapitalizację odsetek, ale również podatek dochodowy od zysków kapitałowych, nazywany najczęściej podatkiem Belki. Ten wynosi 19% od wypracowanego z tego tytułu dochodu. Przykładowo: jeżeli na lokacie udało się zarobić 100 zł, w rzeczywistości na konto trafi 81 zł, ponieważ 19 zł podatku zostanie odliczone. Dokładnie tak samo sytuacja prezentuje się w przypadku kont oszczędnościowych. Ponadto podatek od zysków kapitałowych jest pobierany m.in. od osób, które osiągnęły zyski z tytułu handlu akcjami czy obligacjami.

Co wyjątkowo ważne z perspektywy osób oszczędzających za pośrednictwem lokat terminowych i kont oszczędnościowych: nie są one zobligowane do samodzielnego regulowania podatku czy zgłaszania dochodu do urzędu skarbowego. Bank prowadzący lokatę lub konto oszczędnościowe samodzielnie rozliczy i odprowadzi podatek, klientowi przekaże natomiast kwotę już po jego odliczeniu.

8. Na czym polegają promocyjne warunki lokat bankowych?

Niskie stopy procentowe często zniechęcają do oszczędzania przy pomocy standardowych produktów bankowych, takich jak lokaty i konta oszczędnościowe. Nie oznacza to jednak, że na rynku brakuje atrakcyjnych ofert, dzięki którym uda się wypracować zdecydowanie wyższe zyski. Na szczególnie dobre warunki może liczyć nowy klient, który zdecyduje się na współpracę z wybraną instytucją. Promocyjne warunki zakładają zdecydowanie wyższe oprocentowanie, które przekłada się bezpośrednio na dochód, który uda się osiągnąć. W niektórych przypadkach na specjalną ofertę może liczyć nie tylko nowy klient, ale również osoby, które już wcześniej korzystały z produktów banku. Warto sprawdzać rankingi lokat bankowych, aby być na bieżąco z aktualnymi propozycjami i wybrać tę, która będzie najbardziej atrakcyjna pod względem finansowym.